Czy woda z kranu jest dla nas zdrowa?

Czy można pić wodę prosto z kranu filtrując ją w dzbanku Dafi?
27 kwietnia 2018
Co zawiera i jaka jest woda z kranu?
27 kwietnia 2018
Pokaż wszystkie

Czy woda z kranu jest dla nas zdrowa?

Picie wody prosto z kranu staje się coraz bardziej popularne. Na bok odchodzą obawy, które towarzyszyły nam na przestrzeni lat, czy aby jest to zdrowe i polecane. Coraz więcej osób rezygnuje całkowicie z kupowania wody butelkowanej i przestawia się na tą, która płynie w naszych rurach i jest zawsze pod ręką. Poniżej przedstawiamy kilka faktów na ten temat.

Czystość wody z kranu

Czy wiedzieliście o tym, że ujęcia wody pitnej niektórych miast zasiedlone są przez drobne skorupiaki, czy małże? Strzegą one czystości wody, która trafia do naszych domów. A w jaki sposób? Otóż każde z tych stworzeń podłączone jest do komputera, który monitoruje ich ruchy w reakcji na wodę. Reakcje te polegające na stopniu otwarcia muszli odczytywane są na wykresach podobnych do EKG. Gdy małża wyczuje najdrobniejsze zanieczyszczenie wody, natychmiast zamyka swoją muszlę. Jest to sygnał, żeby przeprowadzić szczegółowe badania dotyczące możliwego zanieczyszczenia wody w zbiornikach. Takie biomonitoringi stają się częścią kontrolowania czystości wody.

Mitem jest, iż woda z kranów zawiera groźne dla zdrowia bakterie. Woda taka jest bardzo dobrze badana i monitorowana i żadne drobnoustroje nie mają prawa się w niej znajdować. Co ciekawe woda z kranu posiada około 300 mg składników mineralnych, a więc tyle co niejedna woda mineralna w butelce.

Kiedy filtrować wodę z kranu?

Wciąż wiele osób nie ufa jednak piciu popularnej kranówki. Przegotowujemy ją więc lub filtrujemy. Wynika to często z faktu, iż rury, które transportują wodę do naszych domów, są stare i zardzewiałe. W wyniku korodujących rur, do wody przenikają metale ciężkie. Z uwagi na ten fakt coraz więcej osób stara się filtrować wodę. Filtrowanie ma także inną, bardzo ważną zaletę. Otóż używanie dzbanków z filtrem polepsza walory smakowe i jakościowe wody. Co to dokładnie znaczy? Filtry obniżają twardość wody, pozostawiając w niej jednak dobroczynne minerały jak wapń czy magnez. Filtrowanie znacząco poprawia także jej smak. Jest to więc idealny sposób na picie wody prosto z kranu, które nie dość, że jest zdrowe, to także znacząco wpływa na oszczędzanie oraz dbanie o środowisko. To także prosty sposób, by ograniczać codzienne zużycie plastiku.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok